Будь-яка "правильна" риболовля має починатись з дослідження структури дна. І донедавна всі користувались різними способами вивчення глибин за допомогою маркерів. Джигова проводка дає уявлення про рельєф дна, замір маркерним поплавком - точну глибину, протяжка маркерного вантажу виявляє структуру грунту - це окрема велика тема, якій присвячено безліч матеріалів на просторах мережі. Але об'єднує всі ці методи - складність і неточність в вимірах. Потрібно малювати мапи глибин, рахувати оберти котушки, знати як відрізнити протяжку по піску від протяжки по ракушці... А ви точно знаєте скільки сантиметрів ліски вимотує один оберт вашої котушки?
Все це було донедавна, бо ехолоти - це були такі дуже дорогі, і часто-густо ненадійні пристрої. Але технічний прогрес пішов вперід, і зараз вартість хорошого ехолоту приблизно дорівнює вартості нормального маркерного вудилища. А простота і точність робіт по вивченню дна водойми з ехолотом, порівняно з маркерними методами, відрізняється на порядок.
Тут мабуть саме час пояснити одну, не дуже очевидну, річ. Ехолот - всупереч поширеній думці - це не пристрій для пошуку риби. В першу чергу ехолот призначений для вивчення дна. Давно відомо, що риба не розподілена рівномірно по водоймі. Вона, так само як і люди - вибирає кращі місця, мігрує на протязі дня, шукає де більше їжі і менше хижаків. І шукати рибу в водоймі насправді потрібно не з замірів дна, а з вивчення її повадок. І коли ви розумієте, як себе поводить риба, можна приступати до локалізації перспективних місць риболовлі за допомогою сонару.
Отже, ми зрозуміли, для чого нам ехолот. Тепер питання - який же обрати? Тут все залежить від Вашого стилю риболовлі. Якщо Ви рибалите виключно з човна чи з льоду - вам цілком підійде класичний ехолот з провідним датчиком - він і дешевший і точніший. Але переважна більшість риболовів в Україні рибалить з берега, і тут варіант один - безпровідний ехолот.
На що ж звернути увагу при виборі? Основне - це приймач сигналу. Класично використовується окремий пристрій-приймач, але не так давно почали набирати популярність датчики з підключенням до смартфону. Тут потрібно розуміти, що дальність роботи з безпровідним датчиком може дуже відчутно відрізнятись. Окремий приймач сигналу як правило має додаткову антену, і дальність прийому сигналу таких ехолотів - на максимальній межі закидання за допомогою вудилища. Датчики під смартфон працюють на стандартах для смартфонів - Bluetooth або WiFi, і ці стандарти не призначені для роботи на далеких відстанях. Дальність впевненого прийому сигналу датчиків під смартфон становить 40-50 метрів, до 70 метрів в дорогих моделях. Зрештою, середня дальність фідерної риболовлі - 30-60 метрів. І ще один важливий момент - зверніть увагу на масу датчика. Вам потрібно підібрати його під кастинг-тест ваших вудилищ для максимально далекого закидання.
Також зверніть увагу на максимальну глибину сканування. Як правило, вона складає біля 50 метрів для безпровідних моделей і 100 для провідних, чого цілком достатньо для більшості водойм України.
Решта параметрів, хоч і відрізняються, не є критично важливими. Всі ехолоти покажуть структуру та рельєф дна, виміряють глибину та температуру води, і навіть покажуть розмір риби, та на якій глибині вона знаходиться. Окремо слід зупинитись на точності індикації риби. Виробники постійно намагаються вдосконалювати цей параметр, але на даний час навіть найдорожчі моделі з трьома чи чотирма променями успішно плутають рибу з заростями підводних водоростей.
За наявності ехолоту риболовля стане набагато результативнішою, особливо на нових, незнайомих водоймах. І придбати його найкраще саме на нашому сайті Є.Риба!