Електронні сигналізатори клювання - це ґаджети, які дозволять вам рибалити з комфортом. Вудочки можна залишити без нагляду, а при тривалих риболовних сесіях - це просто необхідність. Всім потрібно попоїсти, чи виспатись вночі. А що коли саме під час сну клюне короп? Без сигналізаторів він заведе оснастку в хащі і ви його вже ніколи звідти не витягнете. Травмується риба, рвуться оснастки, та й загалом - проспана покльовка не сприяє покращенню настрою. Вихід тут лише один - сигналізатори. 

Давайте спочатку розберемось, які ж бувають сигналізатори. Ми не розглядаємо зараз різноманітних експериментальних моделей на фотоелементах чи вібродатчиках, або  дешевих "пищалок" з кріпленням до вудилища. Мова йде про класичні електронні сигналізатори клювання, які працюють через ролик, що обертається при зміщенні ліски.

Перше, що потрібно знати - електронні сигналізатори не покажуть клювання до берега, послаблена ліска не оберне ролик. Тому перед вибором сигналізаторів треба заздалегідь подумати над способом натягування ліски між котушкою і роликом сигналізатора. Власне, рішення є - це механічні сигналізатори (свінгера), які натягують провисаючу ліску. Це може бути і саморобний дзвіночок, але практичніше буде запланувати чуть більший бюджет і купити сигналізатори в комплекті зі свінгерами. Як правило, сигналізатор обладнаний стандартним гніздом 2.5мм для підключення свінгера. Відповідно свінгера можуть бути з підсвіткою, і підключаються вони саме до сигналізаторів. Серед варіантів - вони бувають на хімічний світлячок, або взагалі без підсвітки, але якщо ви рибалите в темну пору доби - бажано бачити світлову індикацію свінгера, це допомагає більш правильно вибрати момент підсікання.

Інший важливий момент при виборі свінгерів - це їх жорсткість, або чутливість до вітру. Якщо ви часто рибалите в погану погоду - краще обрати свінгера саме на жорсткому  кріпленні до род-поду, типу штанги або велосипедного ланцюга. Сильний вітер розхитує свінгера, і чим менша жорсткість кріплення, тим більша ймовірність помилкових спрацювань сигналізатора. Зрештою, практично завжди можна відрегулювати чутливість сигналізатора і успішно користуватись свінгерами з гнучкими кріпленнями до стійок.

Решта параметрів, такі як спосіб кріплення до ліски чи регулювання маси - не є принципово важливими при виборі свінгерів, і саме час розібратись з головним - з сигналізаторами клювання.

Отже, попри великий розкид по функціях і по ціні, практично всі сигналізатори можна класифікувати за однаковими параметрами. Так на що звернути увагу при виборі, що важливо, а що ні? Давайте розберемось - ми приведемо характеристики від важливих і по спаданню, грунтуючись на нашому досвіді:

  1. Наявність пейджера. Як правило купити окремо сигналізатори без радіомодуля - завжди дешевше. І досить часто така економія доцільна, це залежить від вашого стилю риболовлі. Короткі виїзди на протязі світлового дня, без великих компаній, коли ви зосереджені суто на риболовлі - найкращий варіант купити просто сигналізатори, без пейджера. В протилежному випадку - обирайте комплект з пейджером.
  2. Регулювання. Кожен сигналізатор повинен мати можливість регулювання гучності і чутливості, та, бажано, тональності. Це обов'язково і обговоренню не підлягає. Якщо немає перших двох регулювань - тоді краще користуватись дзвіночком. До речі, саме з цієї причини ми не радимо користуватись звуковими сигналізаторами з кріпленням до вудилища.
  3. Напрямок покльовки. Завжди важливо знати, в якому напрямку рухається ліска - до чи від берега. Більшість моделей мають роздільну світлову індикацію, деякі - ще й звукову. Якщо ж такої функції немає - це можна визначити візуально по свінгерах, але світлова індикація на сигналізаторі - набагато практичніша.
  4. Пам'ять покльовки. Інколи так трапляється, що ви підходите до род-поду після того, як покльовка закінчена, і дуже важливо визначити, на якому з вудилищ брала риба.
  5. Наявність снег-барів, або електронного "антизлодія". При боковій покльовці крупної риби є певна ймовірність падіння вудилища з підставки. І якщо Ви прогавите цей момент, залишитесь без трофея. Тому, якщо ви ціленаправлено полюєте на велику трофейну рибу - подбайте про цю функцію. Також зауважте, що снег-бари бувають вбудовані в сигналізатор, а бувають додаткові, які можна придбати окремо і закріпити їх на род-поді разом з сигналізатором.
  6. Живлення. Загальновизнаним стандартом вважається живлення сигналізаторів на батареях типу "Крона" 9В, пейджер може живитись також батарейками типу ААА. З нашого досвіду - при правильному користуванні крони в сигналізаторі вистарчає на повний сезон. Головне, що ми рекомендуємо - виймати крону з сигналізатора між риболовлями, незважаючи на наявність кнопки вимкнення живлення. Справа в тому що навіть у виключеному стані сигналізатор споживає мікроструми, які садять крону набагато швидше. Також існують варіанти сигналізаторів з нестандартними батареями, типу 12В тощо. З нашого досвіду - вони не практичні. Нестандартні батареї дорогі, і знайти їх доволі важко.
  7. Водостійкість. Хоча це питання звучить від покупців досить часто, ми його вважаємо другорядним. Весь наш досвід показує, що навіть найдешевші сигналізатори без жодних проблем витримують дуже інтенсивні дощі. Не потрібно нічим заливати плату, тим самим погіршуючи теплообмін, дощ туди не попадає. А при падінні сигналізатора в воду залита плата буде лише перешкодою при чистці і сушці. Додатковим плюсом може бути хіба що наявність гумових ущільнень по стиках корпусу.
  8. Дальність роботи пейджера. Як правило, вона стандартна, і становить 100 +-50 метрів, залежно від рельєфу і наявності перешкод. Далі відходити змісту немає, бо буде досить важко встигнути вчасно підбігти до вудилища.
  9. Нічна підсвітка, датчик освітлення, рівень заряду батарей - це функції, які служать приємним доповненням до функціоналу сигналізатора, але, як правило, ніколи не використовуються.

І окремо хочеться зупинитись на брендах. Так склалось, що дуже часто сигналізатори мають необґрунтовано завищені ціни. Ми користувались всілякими - і дорогими, і дешевими. І якщо чесно - особливої різниці не видно. Так, може відрізнятись якість пластику, зборки, наявність люфтів, але дуже часто різниця - лише в бренді, і, відповідно, в ціні. В нашому магазині є.риба можна придбати сигналізатори, які є оптимальними по співвідношенню ціна-якість, таких виробників як Lixada та Hirisi - перевірені особистим досвідом багатьох риболовних сесій.

Сподіваємось, що наші поради стануть Вам у пригоді при виборі та покупці електронних сигналізаторів клювання.